Lokata czy konto oszczędnościowe?

Najlepsza lokata to taka gdzie możemy zarobić na wysokim oprocentowaniu w stosunkowo krótkim czasie. Wielu klientów bank twierdzi jednak, że nawet taka lokata jest mniej korzystna dla oszczędzających niż konto oszczędnościowe. Prawda jak zwykle leży jednak pośrodku.

Lokata bankowa to swoista pożyczka, która działa w odwrotną stronę.

Tym razem to nie bank pożycza nam pieniądze, ale my bankowi. Ten z kolei zobowiązuję się do wypłacenia nam z tego tytułu stosownych odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego sprawa wygląda podobnie, ale w umowie nie ma zapisu dotyczącego terminu końca oszczędzania, po którym bank zobowiązany jest do wypłacenia zysku. Z tym aspektem wiążę się jedna zasada, która w sposób kluczowy odróżnia lokatę od rachunku oszczędnościowego. Jeśli pozostawimy pieniądze na lokacie na okres roku, to przez ten rok nie będziemy w stanie ich wypłacić. Jeśli to uczynimy, bank odmówi nam wypłacenia zysków z odsetek. Wynika to z założenie, że zrywając umowę, jednocześnie rezygnujemy z jakichkolwiek profitów, wynikających z oszczędzania. W przypadku konta oszczędnościowego, pieniądze w sposób ograniczony możemy wypłacać cały czas. Wiązać się to będzie z opłatami, ale bank nie pozbawi nas, dotąd wypracowanych odsetek. To z koeli determinuje fakt, do kogo kierowane są obie oferty. Lokaty są stworzone dla tych klientów banku, którzy bez konieczności redukcji budżetu domowego, mogą pozwolić sobie na zamrażanie pieniędzy na określony czas. Konta oszczędnościowe raczej dla tych mniej zamożnych klientów, którzy, choć mają pewne oszczędności, nie są w stanie być pewnie, czy te nie będą im w najbliższej przyszłości potrzebne.

Lokata czy konto oszczędnościowe

Dodatkową różnicą, która wpływa na to, do kogo jest kierowana oferta, jest też minimalna kwota wpłaty.

W przypadku lokat jest to minimum tysiąc złotych, a i takie lokaty uważa się za korzystne i promocyjne. Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, to bank w żaden sposób nie ingeruje w wysokość naszych oszczędności. Tym samym, co oczywiste, konta tego typu są powszechniejsze u osób, których oszczędności są mniejsze.

Więcej informacji o najlepszych lokatach na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *